Jdi na obsah Jdi na menu
 


Romanovská ovce

Romanovská ovce byla vyšlechtěna v 17. století v Jaroslavské oblasti Ruska cílevědomým výběrem bez použití genetického podílu jiných plemen. Do ČR byly Romanovské ovce poprvé dovezeny v roce 1954 s cílem produkovat kvalitní kožešnickou surovinu.

 

ovce1.jpg

 
Patří do skupiny kožichových krátkoocasých plemen ovcí. Zvířata jsou menšího až středního tělesného rámce, jemné kostry. Hlava černá s charakteristickou bílou lysinou, u beranů mírně klabonosá, u obou pohlaví bezrohá. Bílé odznaky, pokud se vyskytují na končetinách a spodní části ocasu, nejsou na závadu. Jehňata se rodí černá. Hříva u romanovských beranů je dominantním znakem pohlaví a vyskytuje se na spodní části krku, v oblasti kohoutku se vytváří tmavší skvrna - sedlo, u bahnic hříva nežádoucí.
Rouno tvoří 5-6 cm dlouhá podsada s jemností 18-24 mm ocelově šedé až šeděnamodralé barvy a černé 2-4 cm dlouhé pesíky s jemností 60-90 µm. Poměr pesíků k podsadě je 1:4 až 1:10, což má rozhodující vliv na bezkonkurenční kvalitu kůže. Kožešina je lehká, hřejivá, pevná a vyčiněná je ve srovnání s jinými plemeny ovcí více než o polovinu lehčí. 1 m2 kůže váží 1,1 až 1,4 kg. Kůže z pětiměsíčních jehňat má plochu 0,45 m2.
K biologickým přednostem Romanovské ovce, kromě výborných mateřských vlastností, patří ranost, vysoká plodnost, pevná konstituce, mléčnost 150 l za 100 dnů laktace, asezónnost říje, což umožňuje s ohledem na kratší období březosti 140 - 150 dnů dvojí bahnění za rok.
Výkrmnost a jatečná hodnota u Romanovských ovcí je relativně nižší, zlepšit se dá křížením s masnými, případně jinými plemeny, avšak maso má bezkonkurenční chuť a kvalitu. Jehničky i beránci romanovek pohlavně dospívají již v 5-6 měsících věku. Jehnice lze poprvé zapouštět v 7-8 měsících věku o hmotnosti 35 kg. Plemeno je vhodné do otcovské pozice k užitkovému křížení s cílem zvýšení plodnosti. Živá hmotnost bahnic v dospělosti 40-50 kg, beranů 60-80 kg.
V normálním chovatelském prostředí je plodnost na obahněnou romanovskou ovci 250 - 450 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech 22,0-25,0 kg.
 
ovce2.jpg

Využití Romanovských ovcí je především v komerčních a užitkových chovech do mateřské pozice pro zvýšení produkce jatečných jehňat a pro nenáročnost chovu.

Využití Romanovských plemeníků je především vhodné k mastným plemenům u prvniček k usnadnění porodů, jelikož rozená jehňata jsou menšího rámce a u bahnic z první generace potomků je zvýšená plodnost, asezónost říje a silnější mateřský instinkt.